Kultūros pažinimas per gamtą: pažink pelkę

Viena iš pagrindinių įmonės veiklų yra neformalusis mokinių ir suaugusiųjų švietimas. To pasekoje nuo veiklos pradžios esame įgyvendinę keletą didelės apimties projektų Lietuvos ugdymo įstaigose. Daugiau informacijos apie įmonės patirtį yra pateikiama pdf formatu prie papildomos medžiagos.

Lietuvoje pelkės skirstomos į tris tipus: aukštapelkes, tarpinio tipo ir žemapelkes. Kiekviena iš jų pasižymi savita raida ir reikšme žmogui. Mokiniai išmoks atskirti visų trijų tipų pelkes, jų būdingą augaliją, susipažins su pelkėtyrininko, hidrologo, geologo, biologo profesijomis, kurių kiekviena turi vis kitokį priėjimą prie šios gamtinės buveinės. Bet pelkės kartu svarbios ir kaip istorinis objektas, nes viskas, kas į jas papuola – ar tai medžio žiedadulkė, ar žmonių veiklos daiktai – tūkstantmečiams užkonservuojama ir tampa prieinama ateities tyrinėtojams. Edukacinė programa vykdoma tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Šiltuoju laiku (gegužės-rugsėjo mėn.) mokiniai galės basomis pavaikščioti po aukštapelkę, pajusti pelkę savo kojomis, įsitikinti, kad tai labai maloni vieta tyrinėti gamtą. Šaltuoju laiku (spalis-balandis) reikalinga šilta, neperšlampama avalynė. Edukacijos metu vaikai susipažins su skirtingų pelkių raidos etapais, augalija, fizikinėmis ir cheminėmis savybėmis, reikšme gyvūnijai ir žmogui. Edukacinei programai parinktos pelkės esančios Labanoro regioniniame parke.

Edukacinį užsiėmimą veda žinomas gamtininkas Andrejus Gaidamavičius, kuris moksleivius su pelkėmis supažindina jau daug metų. Pažintis su pelkėmis vyks „gyvai“, t.y. ne pažintiniuose takuose, o brendant į pelkę, kur paprastai žmonės retai sugalvoja užsukti. Žodis „bristi“ čia gal per stiprus, nes pelkės, kuriose būsime, nebus šlapios, o tiesiog drėgnos ir lengvai praeinamos. Svarbiausia, kad vaikai galės savo akimis pamatyti tikrą laukinę gamtą, pasiklausyti nuostabių pelkės garsų, užuosti neįprastų kvapų, spanguolynuose paskanauti gardžių uogų ir surasti visas Lietuvoje augančias plėšriųjų augalų rūšis.  Ne vienas penktokas, pabuvęs čia, sakydavo: „Kokia nuostabi pelkė!“. Taip, pelkė yra nuostabi gamtos buveinė ir neveltui būtent pelkės labiausiai traukia visus gamtininkus.

Mokinių amžiaus grupė, kuriai skirta paslauga: 5,6 kl.

Edukacijos vieta: paslauga vyksta tik paslaugos gavėjo įstaigoje (Seniūnijos g. 17, Labanoras, Švenčionių rajonas (Lankytojų centras)).

Kaina: 6 Eur

Šios edukacijos lektorius – Andrejus Gaidamavičius

REGISTRACIJA Į EDUKACINĘ PROGRAMĄ ->>>>>>

Pasidalinkite!